BREEAM Excellent i Køge

Vi har fulgt vores første BREEAM-projekt til dørs på en logistikhal ved Køge. Med resultatet ‘Excellent’. Takket være et stærkt samarbejde med KT Erhvervsbyg og bygherre, Urban Partners. Det er en særlig milepæl for os.

Vi er vant til at arbejde med certificering og bæredygtighed gennem DGNB. Men at skulle gøre det samme i et nyt system er en anden sag. Det er et andet sprog og nogle nye rammer, alle roller i processen skal arbejde på og i. Og det betyder, at vi skal gøre en ekstra indsats for at vigtige pointer og elementer ikke bliver tabt i oversættelsen fra et sprog til et andet og fra et system til et andet.  

Bæredygtighedscertificering er blevet mere striks over de senere år (til vores alles bedste), så vi er vant til, at det er svært og komplekst. Men det har alligevel været et endnu større arbejde end ellers, og derfor er det ekstra godt gået af hele holdet at opnå certificeringen ‘BREEAM Excellent’ med en score over 70%.

BREEAM er en standard, der har større udbredelse globalt, og derfor tager rammerne også højde for markeder med et bygningsreglement, der ser meget anderledes ud end det danske. Det kan indimellem føre til lidt tungere processer og højere detaljegrad på områder, vi ikke normalt fokuserer så meget på.

Men det skal vi kunne, hvis vi vil bygge store projekter i en global kontekst.  
Og det kan vi nu. Det har vi papir på.

Tak for kampen og det gode samarbejde til KT Erhvervsbyg og Urban Partners.  

Vi er allerede godt i gang med nye BREEAM-sager flere steder i landet, endnu flere er på vej, og vi ser frem til mange flere puslespil i fremtiden.

Skal vi udfordre status quo?

Start dialogen her